Social Circus – A Guide to Good Practice

První finská publikace o sociálním cirkusu v praxi vyšla jako výsledek dvouletého projektu Centra pro výzkum v divadle na Univerzitě v Tampere ve Finsku. Projekt, jehož vyústěním se stala příručka Good practises in social circus, byl finančně podpořen především díky ESF (European Social Fund) prostřednictvím regionálního centra – The Lapland Centre for Economic Development, Transport and the Environment. V průběhu dvou let pracovalo na různých místech s více než 700 účastníky dílen na 30 instruktorů, jejichž výsledky, postřehy a rady poté sepsala dohromady autorka textu Hilkka Hyttinen. Kniha byla vydána nejprve ve finštině, v současné době je přístupná i v AJ verzi na finských stránkách o sociálním cirkusu a na stránkách CIRQUEONu.

Průvodce je sestaven systematicky do kapitol, které představují praktické zkušenosti z cirkusových škol, jež se ve Finsku zaměřují na práci s různými sociálními skupinami – dětmi imigrantů, mládeží ze sociálně slabších rodin, zdravotně postiženými, či bývalými narkomany. V každé zemi se však pojem sociální cirkus spojuje s jinými typy komunitních aktivit. Podle autorky knihy mohou všechny skupiny, bez rozdílu národnosti, pohlaví, věku nebo sociálního postavení, nalézt v cirkusových kurzech možnost, jak se naučit pracovat ve skupině, poznat své schopnosti a rozvíjet je, zlepšit svou kondici a koncentraci, setkat se s novými lidmi a mnoho dalších dovedností. Namísto vzájemné konkurence si účastníci vyzkouší různé cirkusové disciplíny a jsou v rámci nich vedeni k tvůrčí činnosti.

Kniha podává ve zkratce také praktické informace z oblasti managementu a PR, které mohou pomoci podobným organizacím začít s projekty tohoto typu.

social_circus_handbook_2011_1.pdf